OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, kończy się okres Wielkanocy.

Przypominamy wszystkim wiernym, że w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej kończy się okres spowiedzi i komunii wielkanocnej.

Jutro w poniedziałek - drugi dzień Zielonych Świąt, obchodzony jako święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. w kościele Parafialny o godz. 730; 900 i 1800 oraz o godz. 1900 na I– Kopaninach. W Łazach Dębowieckich o 730, 900;

W poniedziałek 1 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pamiętajmy o dzieciach nie tylko dając im prezenty, ale szczególnie otaczając je modlitwą.

We wtorek święto rocznicy poświecenia kościoła katedralnego w Rzeszowie.

Czerwiec to tradycyjnie miesiąc szczególnego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cześć Bożemu Sercu będziemy oddawać odmawiając Litanię po wieczornej Mszy świętej .

W czwartek obchodzimy święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

W tym tygodniu przypada: Pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź w Łazach Dębowieckich w czwartek od godz. 1630, w piątek w Dębowcu od godz. 1630.

Przyszła niedziela będzie pierwszą niedzielą miesiąca, a więc Adoracja Najśw. Sakramentu, zmiana tajemnic Żywego Różańca, a w Parafii jak było wcześniejzapowiadane - kwesta na prace remontowe.

Zgodnie z wytycznymi Kurii biskupiej, przygotowujemy się do obchodów Uroczystości Bożego Ciała w dniu 11 czerwca. Bliższe informacje na ten temat w przyszłą niedziele po wypracowaniu szczegółów uroczystości.

WAŻNE   INFORMACJE   Z KURII   BISKUPIEJ

Z dniem 6 czerwca 2020 r. zostaje odwołana dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane.

Przypominamy wszystkim wiernym zapis z Katechizmu Kościoła Katolickiego (nr 2181): Eucha­rystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki.

Przywrócona zostaje praktyka odwiedzin chorych w ich domach z racji I piątku miesiąca. W związku z tym informujemy, że w najbliższa sobotę 6 czerwca odwiedzimy chorych z posługa sakramentalną.

Wszystkim życzymy błogosławionego tygodnia.

 

       Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!" A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: "Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".   (J 20, 19-23)

Rozważanie do czytań

    Ewangelia według św. Jana ściśle łączy wydarzenie zesłania Ducha Świętego ze śmiercią i zmartwychwstaniem Zbawiciela. W Wielki Piątek Jezus na krzyżu "oddał Ducha", a w niedzielę Zmartwychwstania wzywa do Jego przyjęcia: Weźmijcie Ducha Świętego! Otworzyć się na Ducha Świętego to poddać się Jego wyzwalającej mocy: uwierzyć w niestrudzoną Bożą miłość i zacząć nią żyć. Doświadczając działania Ducha Świętego, przestajemy narzekać na życie i męczyć się rytualną religijnością, a stajemy się tym, kim mamy być z natury: dziećmi Boga i braćmi dla siebie.