RENOWACJA KOŚCIOŁA POD WEZWANIEM ŚW. BARTŁOMIEJA APOSTOŁA W DĘBOWCU
- Szczegóły
- Admin2
Tytuł Projektu: Renowacja kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Dębowcu
Nr umowy: RPPK.04.04.00-18-0005/16-00
Nazwa beneficjenta: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja Apostoła w Dębowcu 38-220 Dębowiec 177
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020
Wartość Projektu: 2 009 856,89 zł
Dofinansowanie z UE: 910 141,29 zł
Fundusz: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Działanie: 4.4. Kultura
Perspektywa: 2014 - 2020
Celem głównym projektu jest odnowa zabytkowej substancji kościoła i jego otoczenia w celu zapewnienia ochrony i dostępu do unikalnych zasobów historycznych oraz zapewnienia dalszego pełnienia roli ośrodka kultu religijnego dla parafii. Poprzez udostępnienie kościoła jako obiektu turystycznego wzrośnie atrakcyjność turystyczna miejsca, co z kolei przełoży się na rozwój lokalnej bazy turystycznej. Cele oraz adaptacji obiektu do zaoferowania nowej formy działalności kulturalnej poprzez udostępnienie obiektu jako zabytku do zwiedzania w ramach ruchu turystycznego. Zakres prac w sposób całościowy, rozwiązuje problem braku niezbędnej i nowoczesnej infrastruktury. Prace konserwatorskie i restauratorskie prowadzone przy zabytku przyczynią się do podkreślenia jego walorów oraz umożliwią dalsze przeznaczenie obiektu na cele nie tylko religijne, ale także kulturalne. Kościół będzie miejscem koncertów, występów różnych zespołów, wystaw, przedstawień. W kościele prezentowane będą ponadto przedstawienia przygotowane przez działająca przy parafii grupę teatralną. Zapotrzebowanie na takie działania kulturalne jest duże, o czym, może świadczyć frekwencja na dotychczasowych koncertach, gdy często brakowało nawet miejsc siedzących. Dodatkowo ważną kwestią jest fakt, że wszystkie przedsięwzięcia kulturalne odbywające się w kościele są nieodpłatne, co ma duże znaczenie dla mieszkańców. Teren parafii i kościoła oprócz funkcji typowo duszpasterskich pełni też ważną rolę w pracy ze społecznością gminy, także grupami wykluczonymi, jest miejscem organizacji wydarzeń społecznych i kulturalnych, a także działalności organizacji pozarządowych.
Cel zostanie osiągnięty poprzez realizację następującego zakresu prac:
Zadanie 1. Budowa muru oporowego
Zadanie 2. Prace konserwatorskie, restauratorskie przy zabytkach ruchomych i nieruchomych
Zadanie 3. Renowacja Ołtarza Głównego
Zadanie 4. Wykonanie konserwacji polichromii ściennej
Dodatkowo w ramach realizacji projektu realizowana jest promocja
- Efekty realizacji projektu (produkty)
Liczba zabytków nieruchomych objętych wsparciem – 1 szt.
Liczba zabytków ruchomych objętych wsparciem – 6 szt.
- Efekty realizacji projektu (rezultaty)
Wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w objętych wsparciem miejscach należących do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne (CI 9) – 3000 odwiedziny/rok
KANCELARIA PARAFIALNA
- Szczegóły
- Admin2
KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA:
- WTOREK 1500 - 1700
- CZWARTEK 1500 - 1700
- PIĄTEK 1500 - 1700
- W SPRAWACH PILNYCH (NP. POGRZEB I NAMASZCZENIA) O KAŻDEJ PORZE.
EMAIL PARAFII: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Numer konta parafialnego:
PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA, B.S. BIECZ oddział Dębowiec
Numer Rachunku: 82 8627 1024 2004 6012 9756 0001
Rachunek bankowy na wpłaty remontowe:
PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA, B.S. BIECZ oddział Dębowiec
Numer Rachunku: 55 8627 1024 2004 6012 9756 0002
MODLITWA ZA OJCZYZNĘ KS.PIOTRA SKARGI
- Szczegóły
- Admin2
Modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi
Boże, Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Rys historyczny Parafii św. Bartłomieja w Dębowcu
- Szczegóły
- Administrator
Pierwszy zapis dotyczący istnienia kościoła i Parafii w Dębowcu należącej wówczas do diecezji krakowskiej pochodzi według Jana Długosza z roku 1328, przy okazji płacenia świętopietrza. Obecna świątynia jest już czwartą z kolei ponieważ poprzednie niszczyły pożary jakie miały miejsce: w 1474 r. przy najeździe wojsk węgierskich Macieja Korwina i w 1657 r. przy wkroczeniu armii Jerzego Rakoczego księcia Siedmiogrodu. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto po pożarze w 1824 r., a trwała ona do roku 1857.
Św. Bartłomiej Apostoł
- Szczegóły
- Administrator
Nowy Testament przekazuje nam właściwie samo tylko imię, które znajduje się na czterech listach kolegium apostolskiego (Mt 10, 3; Mk 3, 18; Łk 6, 14; oraz Dz 1, 13).
Przepisy porządkowe doyczące cmentarza i pochówku zmarłych
- Szczegóły
- Admin2
Przepisy porządkowe dotyczące cmentarza i pochówku zmarłych
§1
Na cmentarzu można zarezerwować miejsce pochówku po wniesieniu opłaty według stawek określonych w § 6.
§2
Wysokość opłat cmentarnych nie przekracza stawek stosowanych na cmentarzach komunalnych.
REGULAMIN CMENTARZA PARAFIALNEGO W DĘBOWCU
- Szczegóły
- Admin2
Cmentarz jest miejscem świętym, przeznaczonym do pochówku zmarłych.
§2
Cmentarz jest otwarty codziennie. Przebywanie w porze nocnej jest zabronione.
§3
Cmentarz jest własnością Parafii p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Dębowcu.
Powstanie Gwardii
- Szczegóły
- Administrator
Konfederacja, jaka powstała w Barze na Podolu w 1768 r. przeciwko zaborczej Rosji, była wielkim patriotycznym zrywem zdrowej części Narodu. Duchem jej stał się ojciec Marek Jandowicz karmelita, a współtwórcami Krasińscy: Adam biskup w Kamieniu Podolskim, Józef pisarz wielki koronny i jego syn Kazimierz oraz rodzina Pułaskich. Król Stanisław August Poniatowski omotany przez carycę Katarzynę i jej zauszników Repnina i Drewicza, przy pomocy żołdactwa rosyjskiego zdobywa Bar i Berdyczów, wywożąc ojca Marka w głąb Rosji.
VI NIEDZIELA ZWYKŁA 2025 R.
- Szczegóły
- Admin2
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Kalendarz liturgiczny nam przypomina:
* w sobotę – Święto Katedry św. Piotra Apostoła
KOMUNIKAT RADY KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI DS. SPOŁECZNYCH O PRZECIWDZIAŁANIU PODZIAŁOM I WROGOŚCI
- Szczegóły
- Admin2
Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych
o przeciwdziałaniu podziałom i wrogości
„Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym” (Ef 4,29). Zapisane w Piśmie Świętym zobowiązanie jest wezwaniem do odpowiedzialności za słowo, które w dzisiejszych czasach staje się, niestety, niejednokrotnie narzędziem dezinformacji, przemocy słownej, a nawet nienawiści.
Problemy te dostrzegamy także w Polsce. Wzajemna niechęć i wrogość, rozprzestrzenione w sferze medialnej, kulturowej oraz społeczno-politycznej, ranią, dzielą i niszczą nasze wspólnoty: rodzinne, sąsiedzkie, zawodowe, a ostatecznie wspólnotę narodową. Odsłaniają one wzmagający się problem braku szacunku wobec osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boże. Bez wzajemnego poszanowania i życzliwości nie jest możliwe budowanie życia społecznego opartego na prawdzie, wolności słowa i trosce o dobro wspólne. Przeciwdziałanie nasilającym się antagonizmom i rosnącym podziałom pilnie domaga się zaangażowania wszystkich podmiotów życia publicznego.
Jako rozwiązanie problemu wzrastającej wrogości, wiodącej ku nienawiści, proponuje się ograniczanie swobody wypowiedzi, w szczególności wypowiadania sądów wartościujących, pod pretekstem walki z tzw. „mową nienawiści”. Jest to rozwiązanie pozorne. Ten niejednoznaczny termin prowadzić może, pod fasadą troski o niedyskryminację, do ograniczania wolności słowa i wolności religijnej, które są przecież niezbędne w tworzeniu warunków swobodnej debaty publicznej, w której ludzie wyznający różne religie lub światopoglądy mogą w możliwie pełny i głęboki sposób poszukiwać odpowiedzi na pytania o sens bycia człowiekiem czy zaangażowania w sprawy świata. Ograniczanie tych wolności rodziłoby poważne ryzyko co do tego, że demokratyczne społeczeństwo pozbawione zostanie możliwości spokojnego i racjonalnego przedyskutowania podstawowych problemów etycznych i antropologicznych.
Realną pomocą w przezwyciężeniu wskazanych wyzwań jest nie tyle penalizowanie tzw. „mowy nienawiści”, ile odbudowywanie – opierającej się na szacunku dla godności człowieka i pragnieniu poszukiwania prawdy – kultury dialogu, w której zwraca się szczególną uwagę na odpowiedzialność za wypowiadane słowa. W czasie jednej z pielgrzymek do Ojczyzny zwrócił na to uwagę św. Jan Paweł II: „Jest szczególna odpowiedzialność za słowa, które się wypowiada, bo one mają moc świadectwa: albo świadczą o prawdzie, albo są dla człowieka dobrem, albo też nie świadczą o prawdzie, są jej zaprzeczeniem i wtedy są dla człowieka złem, chociaż mogą być tak podawane, tak preparowane, ażeby robić wrażenie, że są dobrem. To się nazywa manipulacja” (Olsztyn, 6 czerwca 1999 roku). Niech ewangeliczne wezwanie Chrystusa: „miłujecie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem” (J 15,12) staje się dla nas wszystkich zasadą życia osobistego i społecznego.
Bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych
Warszawa, 3 lutego 2025 roku
V NIEDZIELA ZWYKŁA 2025 R.
- Szczegóły
- Admin2
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Kalendarz liturgiczny nam przypomina:
* w poniedziałek– wsp. św. Scholastyki
* we wtorek – wsp. Matki Bożej z Lourdes. W całym Kościele będzie obchodzony 33 Światowy Dzień Chorego pod hasłem „«Nadzieja zawieść nie może» (Rz 5, 5) i umacnia nas w ucisku". Na Mszę Świętą w intencji chorych i cierpiących z naszej parafii zapraszam w imieniu swoim i ks. kustosza do Bazyliki Matki Bożej Saletyńskiej na godz. 1030. Zatroszczmy się o to, aby mogli w niej uczestniczyć wszyscy, którzy pragną swoje cierpienie zjednoczyć z krzyżem Chrystusa, a wszystkie troski przedstawić Płaczącej Matce – Patronce dębowieckiej ziemi
* w piątek – święto św. Cyryla i Metodego, patronów Europy
Strona 1 z 8